ארצות הברית כמקלט מס

שוויץ|בנק|תכנון מס|הטבות מס

ד"ר אבי נוב, עו"ד

אוגוסט 2016

הרשויות בארצות הברית ובעיקר הפוליטיקאים יוצאים נגד מקלטי המס שמעבר לים, כמו שוויץ, איי קיימן ואיי הבתולה, אשר אפשרו לחברות ויחידים להימנע מתשלום מסים. בראש הלוחמים נגד מקלטי המס בעולם עומד הנשיא אובמה. המאבק בארצות הברית נגד מקלטי המס, כולל חוקים וכללים שנועדו להקשות על תכנוני מס, לרבות קנסות שהוטלו על בנקים שוויצריים אשר סייעו לאזרחים האמריקאים להימנע מתשלום מסים.

אלא, שבמקביל למאבק בארצות הברית נגד מקלטי המס, ארה"ב בעצמה הפכה ליעד מועדף לתכנוני מס, ואף זכתה לכינוי "שוויץ החדשה". לדעת רבים, ארצות הברית הפכה בפועל להיות מקלט המס הגדול ביותר בעולם. התפתחות דרמטית זאת מתחוללת בזמן שממשל אובמה מפעיל לחצים על מדינות אחרות להגביר את השקיפות, ואף מחייב בנקים ברחבי העולם לדווח לרשויות בארצות הברית על חשבונות של אזרחים אמריקאים במסגרת חקיקת ה-FATCA.

מעניין לציין כי בהתאם למדד הסודיות הפיננסית של מספר ארגונים בינלאומיים המתמקדים בנושא שקיפות מס וגלובליזציה פיננסית, עולה כי ארצות הברית מדורגת במקום השלישי, אחרי שוויץ והונג קונג, אך לפני מקלטי מס מוכרים כמו איי קיימן (5), פנמה (13) ג'רזי (16).

המדיניות המפלה של ארצות הברית

המדיניות המפלה של ארצות הברית גורמת לכעס רב במגזר הבנקאות השוויצרי. בזמן שארצות הברית הגיבה בחריפות נגד הסודיות הפיננסית בשוויץ וקנסה בנקים במיליארדי דולרים, היא בעצמה עשתה ועדיין עושה בדיוק את אותם הדברים. אם בודקים את המספרים של הבנקאות הבינלאומית מגלים את השליטה והדומיננטיות של האמריקאים. בעוד שהנתח של שוויץ ביצוא שירותים פיננסיים מסתכם בפחות מ־6% מהשוק הגלובלי, ארצות הברית מחזיקה בכ־20% מהשוק.

הצביעות של ארצות הברית באה לידי ביטוי גם במלחמת החורמה נגד מקלטי מס אחרים, כמו איי קיימן ואיי הבתולה. בעניין זה, אלן בל, ראש ממשלת האי מאן, טען לאחרונה שארצות הברית היא מקלט מס הגדול ביותר. בעוד שארה"ב הטיפה לכל העולם שיספקו לה מידע בקשר לאזרחים שלה (FATCA), היא עצמה שומרת על סודיות.

‏להרחבה בנושא מיסוי השקעות נדל"ן בארצות הברית, ראו: ארצות הברית - מיסוי השקעות נדל"ן

מעבר הון לארצות הברית

המצב הקיים לפיו ארצות הברית אינה שומרת על שקיפות ואינה מעבירה מידע למדינות אחרות גורמת להסטת כספים אדירה לארה"ב. מגמה זו צפויה להתגבר בשנים הקרובות עם התקדמות יישום התקן לחילופי מידע של ארגון ה-OECD. ההערכה היא כי היקף ההון הפרטי בארצות הברית שמקורו מחוץ למדינה יצמח בשיעור שנתי של כ־5% עד סוף העשור, יותר מבשוויץ, לוקסמבורג, פנמה, ומקלטי מס אחרים.

ארצות הברית נחשבת כמקלט מס ויעד אטרקטיבי להשקעות בזכות הטבות המס שהיא מציעה למשקיעים זרים. בארצות הברית תושבים זרים יכולים לקבל פטור ממס עבור השקעות שונות, או להקים מבנה תאגידי שמאפשר לקבל פטור ממס. מערכת המס האטרקטיבית והטבות המס, יחד עם רמת הסודיות הפיננסית הגבוהה, מאפשרת לארה"ב להיות מקלט המס מהטובים ביותר.

היתרונות של ארצות הברית

ניתן לנהל עסקים בארצות הברית באמצעות גוף שקוף, חברה מסוג LLC, ואף אחד לא ידע את זהות הבעלים או מי שולט בחברה. זה בדיוק מה שמקלטי המס הקלאסיים מכרו בעבר, אך כיום עם התגברות הרגולציה הבינלאומית והלחצים מצד ארצות הברית, מקלטי המס מתקשים להמשיך לשמור על הסודיות בעניין הזה.

דלאוור היא המדינה המובילה בארצות הברית ברישום תאגידים. באתר הרשמי של דלאוור מצוין כי יותר מ־50% מהחברות הציבוריות בארה"ב, ובהן גם 64% מהחברות ברשימת פורצ'ן 500, בחרו בדלאוור כמדינה בה הם נרשמו. בין היתרונות שמציעה דלאוור נכללים 0% מס על רווחי חברות שאינן פועלות במדינה עצמה, 0% על הכנסות של בעלי מניות בחברה הרשומה בדלאוור אך אינם מתגוררים בדלאוור ו־0% מס הכנסה אישי לאזרחים שאינם תושבי דלאוור. כמו כן, דלאוור אינה גובה מס על הכנסות מנכסים בלתי מוחשיים כמו תמלוגים.

להרחבה בנושא מיסוי אמריקאי, ראו: מדריך מיסוי בארצות הברית

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

ד"ר אבי נוב, עו"ד, מומחה לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי

טואול - בניית אתרים