דרכון פורטוגלי

דרכון זר|ויזת זהב|נדל"ן|השקעה

ד"ר אבי נוב, עו"ד

דצמבר 2015

פורטוגל היא אחת המדינות האטרקטיביות ביותר לקבלת דרכון זר. קיימים מספר דרכים להשגת דרכון פורטוגלי. הדרך המעניינת ביותר להשגת דרכון פורטוגלי הוא באמצעות השקעה בנדל"ן כמפורט להלן. בשלב הראשון מקבלים ויזה מיוחדת המעניקה את הזכות לחיות ולטייל בתוך האיחוד האירופי. דרכון פורטוגלי מתקבל לרוב כמה שנים אחר כך, כמפורט בהמשך. במאמר זה נתאר בתחילה באופן כללי את סוגיית הדרכונים, ואחרי זה את ההליך לקבלת דרכון פורטוגלי, בדגש על ויזת הזהב שניתן להשיגה באמצעות השקעות בנדל"ן. הרעיון הוא להשקיע בנדל"ן במקומות אטרקטיביים בפורטוגל, כמו בעיר פורטו (Porto) או בעיר בראגה (Braga) שהיא אחת הערים העתיקות בפורטוגל ובאירופה בכלל, להשיג תשואה נאה על הכסף, וגם לזכות בסופו של דבר בדרכון פורטוגלי. השילוב של רכישת נדל"ן בהזדמנות יחד עם הטבות מס מדהימות, וכמובן קבלת דרכון פורטוגלי הופכות את פורטוגל ליעד מספר אחת לכל מי שמבקש להשיג דרכון נוסף וגם ליהנות מתשואה נאה על הכסף.   

דרכונים זרים - כללי

אנשים מעוניינים בדרכון זר בין היתר מסיבות כלכליות, לדוגמא להימנע משיעורי המס הגבוהים בישראל ויוקר המחייה המדאיג, שגורמים לאנשים אינטליגנטיים להעתיק את מגוריהם לחו"ל, ו/או את כספם, כדי לשמור על עושרם. דרכון נוסף, וכפי שאסביר בהמשך, דרכון פורטוגלי, מהווה יתרון אדיר מבחינות רבות. ככלל, דרכון נוסף מאפשר כניסה למדינות תוך טשטוש הזהות, וכן מייתר את הצורך בהשגת ויזה למדינות מסוימות. ישראלים רבים יכולים להגיש בקשת אזרחות מהמדינה שממנה עלו, או שההורים שלהם עזבו בעבר, בעיקר באירופה. קבלת האזרחות תזכה אתכם בדרכון הנכסף. אולם, מרבית הישראלים המעוניינים בדרכון נוסף יצטרכו לפעול בדרך אחרת.

השגת דרכון ממדינה זרה, לדוגמא דרכון פורטוגלי, למי שלא נולד בה (וגם לא הוריו), היא משימה מורכבת אך אפשרית. במרבית המקרים, נדרשת שהייה באותה מדינה לתקופה מסוימת בטרם יונפק הדרכון המיוחל. השלב הראשון הוא להחליט על המדינה המתאימה, ולהגיש בקשה לתושבות ואישור עבודה. אם הבקשה מאושרת, מקבלים אשרת שהייה, כאשר דרכון זר עשוי להתקבל כעבור מספר שנים ובתנאים שונים. קיימות אפשרויות רבות להשגת דרכון זר, לדוגמא של דרכונים טריטוריות הנמצאות בקריבייים, כמו סיינט קיטס ונוויס, אנטיגואה וברבודה ודומיניקה. קיימות גם אפשרויות קבלת דרכונים של קפריסין, מלטה וספרד, אך העלויות הופכות את העניין ללא כדאי.
ראו גם: שיקולי מס בהגירה למדינות מסוימות

דרכון פנמי

מדינה נוספת מעניינת היא פנמה, מדינה עצמאית ואטרקטיבית השוכנת אף היא בקריביים. בתנאים מסוימים, ניתן לקבל דרכון פנמי לאחר שהייה כתושב במשך תקופה שבין 3-5 שנים. קבלת אישור תושבות בפנמה פשוטה יחסית בהשוואה למדינות אחרות. בנוסף לרשימת מסמכים שצריך להגיש לרשויות, צריך להסביר את הסיבה להגירה לפנמה, לדוגמא, למטרות מסחר ושירותים. כדי להוכיח זאת, רצוי לפתוח חברה בפנמה עם חשבון בנק ובו לפחות 10,000 דולר. כפי שאסביר להלן, פורטוגל היא אטרקטיבית מבחינות רבות, אף יותר מפנמה.

דרכון פורטוגלי

נניח לדוגמא כי אתם מעוניינים בדרכון פורטוגלי. האפשרות הראשונה לקבלת דרכון פורטוגלי הוא להוכיח כי אתם צאצאים של יהודים ספרדים שסבלו מרדיפה לפני כ-500 שנים וגורשו. ממשלת פורטוגל העבירה חקיקה לפיה ניתן להעניק אזרחות ליהודים אשר יוכיחו שהם מגיעים ממדינות שאליהן הגיעו יוצאי גירוש ספרד ופורטוגל. בעלי שם משפחה פורטוגלי הם בראש הזכאים אך גם יהודי טורקיה, יוון בולגריה, מרוקו, טוניסיה, אלג'יריה, לוב ומצרים. נראה כי גם יהודי הולנד ממוצא ספרדי, וקהילות ספרדיות נוספות ברומניה, הונגריה ובגרמניה יוכלו להוכיח את מוצאם. האפשרות השנייה לקבלת דרכון פורטוגלי כפי שאסביר להלן, היא באמצעות השקעות בנדל"ן.

ויזת זהב של פורטוגל

פורטוגל היא המדינה האטרקטיבית ביותר באירופה ביחס לאפשרויות קבלת ויזת משקיעים, אשר מאפשרת בהמשך הדרך קבלת דרכון פורטוגלי. ממשלת פורטוגל הודיעה לפני מספר שנים על תכנית מדהימה להענקת "ויזת זהב" לתושבי מדינות אחרות. ויזת הזהב של פורטוגל מעניקה יתרונות שונים כמפורט בהמשך, וניתן בהמשך הדרך לשדרג את ויזת הזהב לדרכון פורטוגלי. ישנם מספר מסלולים להשגת ויזת זהב, אך כאן נתמקד במסלול השקעה מיוחד בנדל"ן, אשר גם עשוי להשביח, וכך לכסות את כל העלויות הכרוכות בהשגת הדרכון, וגם להשאיר לכם ריווח נאה. על מנת להתחיל בתהליך נדרשת השקעה בנכס קרקע בשווי של 350,000 יורו לפחות.

תנאים ומסמכים לקבלת ויזת זהב

להלן עיקרי התנאים והמסמכים הנדרשים לקבלת ויזת זהב של פורטוגל:

 • למבקש אין צו הגבלת כניסה לפורטוגל;
 • למבקש אין צו הגבלה לאזור שנגן;
 • אישור משטרה בעניין עבר פלילי;
 • חשבון בנק בפורטוגל;
 • הצהרת בריאות תקינה;
 • הצהרה על אחזקת הנדל"ן למשך 5 שנים לפחות;
 • מספר נישום ברשות המסים, וללא חבות במס;

יתרונות ויזת הזהב של פורטוגל

פורטוגל נחשבת לאטרקטיבית מאוד יחסית למדינות אחרות המעניקות ויזות זהב ודרכונים, זאת בין היתר לאור היתרונות הבאים:

 • דרישות השקעה פשוטות וגמישות;
 • דרישות שהייה זניחות - 7 ימים בשנה הראשונה ו -14 ימים בשנתיים לאחר מכן;
 • ניתן להרחבה לבני משפחה ללא דרישות השקעה נוספות;
 • מעבר חופשי במדינות אירופה הכפופות לאמנת שנגן;
 • ניתן לקבל אישור תושבות קבע לאחר 5 שנים ולאום לאחר 6 שנים;
 • אין מגבלות על בעלות על ההשקעה הנבחרת;
 • נדרש מספר מצומצם מאוד של מסמכים;
 • גישה לכל השירותים הציבוריים, כולל בריאות וחינוך;

הזכאות לוויזת זהב של פורטוגל

ניתן לקבל את ויזת זהב של פורטוגל באחת מהדרכים הבאות:

 • העברת הון בשווי שווה או מעל 1 מיליון יורו;
 • יצירת 10 מקומות עבודה, לפחות;
 • רכישת נכס מקרקעין בשווי של מעל 500 אלף יורו;
 • רכישת נכס מקרקעין לשיפוץ (מעל 30 שנה) בשווי של מעל 350 אלף יורו, כולל הוצאות בנייה, באזורי התחדשות עירוניים;
 • העברת הון בשווי שווה או מעל 350 אלף יורו עבור השקעה בפעילויות מו"פ על ידי מוסדות מחקר מדעיים ציבוריים או פרטיים;
 • העברת הון בשווי שווה או מעל 500 אלף יורו, לרכישת מניות בקרנות השקעה או בהון סיכון, בתנאים מסוימים.

דרכון אירופאי

דרכון פורטוגלי משמעו אזרחות אירופאית, עם כל הזכויות של אזרחי 27 מדינות האיחוד האירופאי הכוללות, בין היתר, אישור שהיה במדינות האיחוד, אישור עבודה במדינות האיחוד, תנאים סוציאליים במדינות האיחוד ולימודים חינם במוסדות אקדמאיים. מי שהוא בעל אזרחות אירופאית יוכל לקבל דרכון אירופאי, המאפשר ויזה אוטומטית לארצות הברית ואפשרות כניסה למדינות אליהן קשה או שלא ניתן להיכנס עם דרכון ישראלי. יתרון נוסף, אזרח פורטוגלי זכאי לקבל הקלות מימון מבנקים אירופאים, כמון גם יתרונות ברכישת עסקים ומקרקעין ברחבי האיחוד.

השקעות נדל"ן בפורטו

אחת המקומות המעניינים להשקעה בפורטוגל היא בעיר פורטו. ישנם הזדמנויות נדל"ן בפורטו במחירים אטרקטיביים. בהקשר זה יצוין כי פורטו שבפורטוגל דורגה במקום השלישי ברשימה השנתית של אתר התיירות"TripAdvisor"  אשר מזהה את הטרנדים החמים שצוברים פופולריות בעולם, בהתאם למשובים המתקבלים ממיליוני תיירים מרחבי העולם. האטרקטיביות של פורטו באה לידי ביטוי בין היתר בחלקה ההיסטורי של העיר, שהינו אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, וכמובן בזכות הבניינים הייחודיים שניצבים בה מאז המאה ה-17. בהתאם לנתוני TripAdvisor, פורטו היא היעד המבטיח ביותר מתוך ערי אירופה בשנת 2016.

מס הכנסה

דרכון זר כשלעצמו לא יוצר חבות במס במדינה המנפיקה את הדרכון, למעט במקרה של ארה"ב, שם המיסוי הוא על בסיס אזרחות. מדינות העולם מטילות מסים לרוב על בסיס תושבות, כך שאתם תשלמו מס רק באותה מדינה בה אתם נחשבים כתושבים.

ראו גם:
מיסים על השקעות נדל"ן בפורטוגל
אמנת מס ישראל פורטוגל
אמנת המס בין ישראל לפורטוגל 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

ד"ר אבי נוב, עו"ד, מומחה לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי

 

 

2all - בניית אתרי אינטרנט