דיווח על חשבונות בנק שנסגרו

שוויץ|חשבונות|ארצות הברית|פלילי|הסתרה 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

פברואר 2015 

בעלי חשבונות בנק בלתי-מדווחים בחו"ל עשויים לחשוב כי אם הם ייסגרו את חשבון הבנק שלהם בחו"ל ויוציאו את הכסף ממנו, הם ייפתרו בכך את בעיית האי-דיווח. כך לדוגמא, בשנים האחרונות, ישראלים רבים בעלי חשבונות בנק בלתי מדווחים בשוויץ מוציאים את כספם ומעבירים אותו לבנקים אחרים בהונג קונג ובסינגפור. אלא, שפעולות כאלה עשויות להתגלות עקב הפרקטיקה בבנקים לשתף פעולה עם הרשויות, ולחשוף את בעלי חשבונות הבנק להליכים פליליים בגין עבירות מס, לרבות לעניין החוק לאיסור הלבנת הון

להרחבה בנושא חשיפת חשבונות בנק בחו"ל, ראו גם:

רשימה של חשבונות בבנק HSBC בשווייץ

רשימות של בעלי חשבונות בנק בחו"ל

חשבונות בנק זרים של ישראלים נחשפו

רשות המסים בעקבות חשבונות הבנק בשוויץ   

דיווח על חשבונות שנסגרו

בנק לאומי חתם לאחרונה על הסכם כופר עם משרד המשפטים האמריקאי ובמסגרתו התחייב הבנק למסור לרשויות לא רק את הרשימה של הלקוחות אשר הסתירו את כספם בבנק, אלא גם רשימה של לקוחות שעזבו את הבנק לאחר שנפתחה החקירה. במסגרת ההסכם, נקבע כי המידע שיועבר יכלול פירוט של הבנקים אשר קיבלו את כספם של אותם לקוחות אשר סגרו את חשבונות הבנק בלאומי. 

המידע שהועבר למשרד המשפטים האמריקאי כלל רשימה של לקוחות אשר סגרו את חשבונות הבנק שלהם בלאומי בשנים 2010-2012, ואשר העבירו את הכסף לבנקים אחרים, כמו בנק דיסקונט ומרכנתיל. בשנים האמורות, בנק לאומי החל לאלץ את "הלקוחות הבעייתיים" לסגור את חשבונות הבנק הבלתי-מדווחים, ואף איים על חלק מהלקוחות שיש כוונה להקפיא את החשבון אם הלקוח לא יספק אישור כי הכספים דווחו כנדרש לרשויות המס. מדובר בעיקר בחשבונות בנק אנונימיים שבהם לא צוינה זהות בעל החשבון (חשבונות ממוספרים). 

הסתרת חשבונות בנק בלתי-מדווחים

במסגרת המשא ומתן על הסכם הכופר של בנק לאומי עם משרד המשפטים האמריקאי התבררו פרטים לגבי הפעולות שננקטו על ידי אנשי הבנק כדי לסייע ללקוחות להסתיר חשבונות בנק בלתי-מדווחים. במסמך המכונה "המידע הפלילי", הרשויות האמריקאיות סוקרות מספר פעולות הסתרה כמפורט להלן: 

פעולה ראשונה -  הבנק מספר ללקוח טלפון סלולארי אנונימי מתוכנת מראש עם מספרי הטלפון של הבנקאים. הלקוח משתמש בטלפון להתקשרות חשאית עם עובדי הבנק. 

פעולה שנייה -  הבנק אינו שולח מסכמים ללקוח, אלא שומר לו אותם עבורו בבנק, ולאחר הצגתם ללקוח הם נגרסים בבנק. 

פעולה שלישית -  הלקוח מפקיד כספים בסניף בנק במדינה אחת ומקבל הלוואה מסניף אחר באותו בנק במדינה אחרת. 

פעולה רביעית -  הבנק מסייע ללקוח לפתוח חברה במקלט מס, והכספים מופקדים בחשבון הבנק על שם החברה. 

פעולה חמישית -  הבנק שולח נציג למדינת התושבות של הלקוח לפגישות אישיות וחשאיות לצורך קבלת הוראות ביחס לכסף בחשבון. 

גילוי מרצון

בעלי חשבונות בנק בלתי-מדווחים סבורים כי ניתן לסגור את חשבון הבנק ולהעביר את הכסף לחשבון בנק אחר עם סודיות מוגברת, או למשוך את הכסף ולרכוש נדל"ן, זהב, אומנות, וכד'. אלא, שפעולות אלה אינן פותרות את הבעיה, והן עשויות לחשוף את הנישום להליכים פליליים. האסטרטגיה המומלצת במקרים רבים היא לדווח על חשבון הבנק לרשויות במסגרת הליך גילוי מרצון, כדי שניתן יהיה להמשיך להחזיק את הכספים בבנק ללא חשש מנקיטת הליכים על ידי הרשויות ו/או הקפאת החשבון על ידי הבנק. 

להרחבה בנושא גילוי מרצון, ראו: גילוי מרצון - מדריך ליישום ההוראות 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

2all - בניית אתרי אינטרנט