היקף תכנוני המס 

תכנון מס|דיווח|טופס 1213|דמי ניהול|מקלט מס 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

ינואר 2015 

רשות המסים הודיעה לאחרונה כי היקף תכנוני המס שדווחו בישראל ב-5 השנים האחרונות הגיע ל-21 מיליארד שקל. מדובר בתכנוני מס אשר דווחו לרשות המסים באמצעות טופס 1213. המידע שהצטבר אודות תכנוני המס החייבים בדיווח פורסם על ידי רשות המסים וזאת בעקבות שאילתה שהגישה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון. בהתאם לנתוני רשות המסים, בתקופה שנבדקה,  דווחו 1,592 תכנוני מס באמצעות טופס 1213

תכנוני מס החייבים בדיווח

שימוש באסטרטגיות של תכנון מס נפוץ מאוד בעל העולם וגם בישראל. מדובר ללא ספק בדרך מקובלת שבה מפחיתים את חבות המס בדרך חוקית. רשות המסים חושדת כי חלק ניכר מתכנוני המס הם בלתי לגיטימיים, ולכן כחלק מהמאבק שלה הונהגה חובה לדווח לרשות המסים, החל משנת 2006, על כ-15 סוגים של תכנוני מס באמצעות טופס 1213

רשות המסים מסבירה כי האפקטיביות העיקרית של חובת הדיווח על תכנוני מס באמצעות טופס 1213 אינה נמדדת במספר הדיווחים שהוגשו לרשות, אלא במספר תכנוני המס שנמנעו מראש בזכות האפקט המרתיע של קיומה של חובת הדיווח. עם זאת, רשות מדגישה כי תכנוני מס אינם כלי בלתי לגיטימי כשלעצמו, כפי שנקבע בפסקי דין של בית המשפט העליון. 

ראו גם: ביקורת על דרישות הדיווח 

להרחבה בעניין דיווחים למס הכנסה, ראו: המדריך לדיווחים למס הכנסה (מיסוי בינלאומי) 

ניתוח הנתונים

מהנתונים עולה כי ביחס לדיווחים שהגישו הנישומים באמצעות טופסי 1213, רשות המסים הוציאה 190 שומות. המשמעות היא כי כ 12% מתכנוני המס הוכרזו כתכנונים בלתי לגיטימיים, ואילו ביחס לשאר, כ- 88 אחוזים, רשות המסים בחרה שלא לטפל. 

עוד עולה מהנתונים של רשות המסים כי תכנון המס הפופולארי ביותר בישראל הוא תשלום דמי ניהול של מעל 2 מיליון שקל בין אדם לקרובו. על תכנון מסוג זה התקבלו ברשות 844 דיווחים, מתוכם נפסלו 102 מקרים ונקבעו שומות בגובה 10.345 מיליארד שקל. תכנון המס של תשלום דמי ניהול בין אדם לקרובו, מתבסס על כך שלקרוב יש פטור ממס (למשל עקב תושבות בחו"ל), או שמדובר באדם או חברה שיש להם הפסדים שניתן לקזז אותם מהרווחים של דמי הניהול. 

תכנון המס הנפוץ השני הוא הקמת חברת-בת הרשומה במדינה בעלת שיעור מס נמוך או אפס מס, וזאת לצורך העברת פעילויות עסקיות רווחיות אליהן. ביחס למדינות המועדפות על ידי ישראלים לצורך תכנון מס בינלאומי, קפריסין היא המדינה הפופולארית ביותר. ישראלים רבים עושים שימוש במקלטי מס, ובמקרה זה מקלטי המס הנפוצים הם: גיברלטר, איי הבתולה ואיים שונים של ארה"ב באוקיינוס השקט. 

להרחבה בעניין זה, ראו: מקלטי מס - מדריך לתכנון מס 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

logo בניית אתרים