עדכוני מיסוי בינלאומי - ינואר 2015  

בולגריה|בריטניה|סינגפור|רוסיה|איטליה|לוקסמבורג|צרפת|אמנות מס  

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

ינואר 2015 

הסקירה להלן, המתפרסמת כאן אחת לחודש, עוסקת בהתפתחויות ושינויים בדיני המס במדינות שונות ברחבי העולם. כמו כן, סקירה זאת כוללת התייחסות לאמנות מס חדשות וכן פרוטוקולים לאמנות מס, שנחתמו, תוקנו או נכנסו לתוקף. 

בולגריה

משרד האוצר הבולגרי פרסם טיוטה ליישום הסכם FATCA עם ארצות הברית.

ביחס ליישום בישראל, ראו: בחינת יישום ה-FATCA בישראל

ראו גם: מדריך להוראות ה- FATCA בארצות הברית

להרחבה בנושא מיסוי אמריקאי, ראו: מדריך מיסוי בארצות הברית 

בריטניה

בריטניה מתכוונת להטיל מס בשיעור של 25% על רווחי חברות בינלאומיות שפועלות במדינה אבל רושמות את הכנסותיהן במקומות אחרים, כמו אירלנד ולוקסמבורג וכמובן במקלטי מס. אם רשות המסים תחשוד שחברה מסוימת מנתבת הכנסות מתחומי בריטניה, היא תשלח לה התראה שמציגה בפניה את הראיות למהלך. במקרה כזה, החברה תצטרך להשיב בתוך 30 יום, ואז רשות המסים תחליט איזה מס להטיל עליה. החברה יכולה לערער על הקביעה בתוך שנה. 

הצעה זאת שזכתה בעבר לכינוי "מס גוגל", או "מס על רווחים מוסטים", תשפיע על תאגידים גדולים כמו סטארבאקס, פייסבוק, מייקרוסופט, יאהו וכמובן גוגל. המס החדש שהוא גבוה ב־4% ממס החברות הנהוג בבריטניה, אמור להיכנס לתוקף באפריל 2015. בריטניה מקווה שההכנסות מהמס הזה יגיעו למיליארד ליש"ט ב־5 השנים הקרובות.

להרחבה ביחס למיסוי בבריטניה, ראו: מדריך מיסוי - בריטניה 

סינגפור

סינגפור חתמה עם ארצות הברית על הסכם FATCA.

ראו גם:

מקלט מס בסינגפור

מדריך להוראות ה- FATCA בארצות הברית

להרחבה בנושא מיסוי אמריקאי, ראו: מדריך מיסוי בארצות הברית 

רוסיה

נשיא רוסיה חתם לאחרונה על חקיקה חדשה (Law No. 376-FZ), האמורה להיכנס לתוקף בינואר 2015, הכוללת שינויים משמעותיים ביחס למיסוי תאגידים זרים הפועלים ברוסיה. החקיקה קובעת כללים חדשים, בין היתר, ביחס ל"בעל הזכויות שביושר" (“beneficial ownership”) בתאגיד הזר, הגדרה חדשה של תושבות התאגיד, כללי חנ"ז (CFC), מכירה עקיפה של מניות בחברות נדל"ן, וכן כללי דיווח נוקשים ביחס לאחזקות בתאגידים זרים.

ראו גם: תכנון מס להשקעות ברוסיה 

איטליה

ממשלת איטליה פרסמה חקיקה חדשה המסדירה את תוכנית גילוי מרצון על הכנסות בלתי-מדווחות (Law No. 186, 15 December 2014, Official Gazette No. 292.).

להרחבה בנושא גילוי מרצון בישראל, ראו:

התוכנית החדשה לגילוי מרצון

הנוהל החדש לגילוי מרצון, 2014

גילוי מרצון הוראת שעה, 2014

נוהל גילוי מרצון: טבלת השוואה 

לוקסמבורג

ראש ממשלת לוקסמבורג גזבייה הודיע כי המדינה לא תגן על הסודיות של הסכמי שומה שנעשו עם רשות המסים. לוקסמבורג מתכוונת לחשוף אילו הסכמי מס נחתמו בין השנים 2010 ל-2013. הסכמי השומה בלוקסמבורג מאפשרים לתאגידים להקטין את שיעור המס האפקטיבי שלהם לבין 1%-3%. תאגידים גדולים שנהנו משיעורי המס המופחתים כוללים את דיסני, מיקרוסופט ועוד. 

צרפת

מס העשירים בצרפת, ששיעורו 75%, לא יחודש בשנת 2015 לאור ההבנה כי הנזק שהוא גרם היה רב כמפורט להלן. מס העשירים הצרפתי כיכב בקמפיין הבחירות של הנשיא פרנסואה הולנד, וכנראה גם תרם לבחירתו. מס העשירים תרם לקופת האוצר הצרפתי הכנסות של 260 מיליון יורו בשנה הראשונה וכ־160 מיליון יורו בשנה השנייה. אלא, שמס העשירים גרם במקביל לבריחה של כ 53 מיליארד יורו בהתאם להערכות שונות, שנמשכו מקרנות השקעה בצרפת. מס העשירים פגע קשות במוניטין ובתחרותיות של צרפת, ובתדמיתה כיעד אטרקטיבי להשקעות.

ראו גם: מיסים: מס עשירים הופך לפופולארי 

אמנות מס

  • ארמניה – ישראל: אמנה חדשה למניעת כפל מס נחתמה בראשי תיבות בין ארמניה לישראל, וזאת לאחר סיבוב שני של משא ומתן שנערך בירושלים באמצע נובמבר 2014.
  • גרמניה-אירלנד: פרוטוקול חדש לאמנת המס בין גרמניה לאירלנד נחתם, אשר יחליף את הפרוטוקול הקודם משנת 2011.
  • נורבגיה-בולגריה: אמנת המס בין נורבגיה לבולגריה אושררה עלי ידי נורבגיה. 

להרחבה בנושא אמנות מס של ישראל, ראו: מדריך אמנות המס של ישראל (כולל תכנוני מס) 

לעדכונים שוטפים בנושא שינויים במסים במדינות שונות בעולם, ראו: עדכוני מיסוי בינלאומי

 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד, מומחה לדיני מסים ומיסוי בינלאומי, מייצג בתיקי גילוי מרצון

2all - בניית אתרי אינטרנט