רשות המסים תפעל נגד בעלי חשבונות בנק בחו"ל
  

חשבון בנק|דיווח|חילופי מידע|בלתי מדווח|חו"ל  

 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

יולי 2014 

 

רשות המסים הודיעה לאחרונה כי היא קיבלה רשימות של אלפי ישראלים המחזיקים חשבונות בנקים בלתי מדווחים בחו"ל, בעיקר באירופה. בכוונת רשות המסים לבדוק את אותם בעלי חשבונות בנק בחו"ל, בעיקר את מקור הכסף וכמובן את ההכנסות של אותם ישראלים מריבית ורווחי הון בשנים שבהם החזיקו בחשבון ולא דיווחו עליו כדין. בהתאם למידע שבידי רשות המסים, בחשבונות בנקים בלתי מדווחים בחו"ל שוכב הון שחור ענק של עשרות מיליארדי דולרים של ישראלים. 

ראו גם:
רשימות של בעלי חשבונות בנק בחו"ל
רשות המסים אוספת עליכם מידע
כל הדרכים לקבלת מידע בענייני מס 
חשבונות בנק זרים של ישראלים נחשפו 

 

מנהל רשות המסים, משה אשר, אמר לאחרונה בכנס רואי חשבון באילת כי הרשות תפעל בקרוב כנגד ישראלים המחזיקים חשבונות בנקים בלתי מדווחים בחו"ל. מנהל רשות המסים דיבר על 'שינוי דיסקט' בשיטות העבודה במלחמה בהון השחור, בין היתר, באמצעות החלפת מידע עם מדינות בעולם. 

משה אשר הבהיר כי רשות המסים קיבלה רשימות עם שמות של אלפים רבים של ישראלים שיש להם חשבונות בנקים בלתי מדווחים בחו"ל עם סכומים משמעותיים, בעיקר באירופה. לדבריו, רשות המסים תתחיל לטפל בזה בקרוב מאוד.

 

עוד ציין משה אשר כי הרשימות החדשות של ישראלים המחזיקים חשבונות בנקים בלתי מדווחים בחו"ל נכנסו לעבודה במחלקת המודיעין של רשות המסים. לדבריו, בתקופה הקרובה יפורסמו תוצאות משמעותיות ביותר לגבי מספר רב של ישראלים המחזיקים חשבונות בנקים בלתי מדווחים בחו"ל. רשות המסים מתכוונת לבדוק את כולם, ולא להסתפק בבדיקה מדגמית. 

 

רשות המסים תבדוק בתחילה האם לבעלי חשבונות בנקים בלתי מדווחים בחו"ל יש תיק במס הכנסה, האם הגישו הצהרות הון, ובשלב מאוחר יותר תבחן את מקור הכסף בחשבונות בנקים בלתי מדווחים בחו"ל, וכמובן את ההכנסות הלא-מדווחות. 

 

במקביל למאמצים לחשוף בעלי חשבונות בנקים בלתי מדווחים בחו"ל, רשות המסים מתכוונת לפרסם בקרוב נוהל חדש לגילוי מרצון. הנוהל החדש לגילוי מרצון נמצא כעת בשלבים מאוד מתקדמים של ניסוח. מנהל רשות המסים הסביר כי אין בנוהל החדש לגילוי מרצון הקלות במס ומבצעים, אבל יש הרבה מאוד פישוט בביורוקרטיה והתייחסות לסכומים קטנים ומסלולים מקוצרים כדי לאפשר את הגילוי מרצון של כספים בארץ ובחו"ל ואת החשיפה של ההון. 

 

הנוהל החדש לגילוי מרצון יכלול ככל הנראה "מסלול מקוצר", המיועד לישראלים בעלי הון לא מדווח בהיקף של עד שני מיליון שקלים, שהביורוקרטיה בו תהיה פשוטה במיוחד. במסגרת המסלול המקוצר ניתן יהיה להגיש ככל הנראה בקשה לגילוי בטופס פשוט לסמנכ"ל חקירות, הגשת דוח מתקן על הדוח השנתי וכמובן תשלום המס המחויב. 

להרחבה בנושא גילוי מרצון בישראל, ראו: גילוי מרצון - מדריך ליישום ההוראות  


ראו גם: 
העברת מידע בין מדינות - מדריך 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים