הקמת חברה במלטה
 

תכנון מס|חברות|מס|אמנה|הגירה 

ד"ר אבי נוב, עו"ד 

אוגוסט 2013 

שיטת המיסוי המיוחדת של מלטה ביחס לחברות, כמפורט להן, מהווה יתרון משמעותי למשקיעים מישראל המבצעים השקעות באמצעות חברה תושבת מלטהמלטה מהווה מקלט מס אטרקטיבי, יחד עם יתרונות החברות של מלטה באיחוד האירופי. תכנון מס מוקדם יכול לחסוך למשקיעים כסף רב. 

מערכת המיסוי במלטה

להלן תיאור תמציתי של מערכת המיסוי במלטה:

 • מיסוי יחידים:  שיעור המס על יחידים במלטה נע בין 0% ל-35%. ניתן ליהנות משיעור מס אחיד של 15% בתנאים מסוימים.
 • מס חברות: בעיקרון, שיעור מס החברות הרשמי במלטה הוא 35%, אך שיעור מס החברות האפקטיבי הוא 5% כמפורט להלן.
 • מס רווחי הון: מצטרף להכנסה החייבת.
 • ניכוי מס במקור על דיבידנד: דיבידנדים המשולמים לחברה זרה אינם כפופים לניכוי מס במקור.
 • מס ערך מוסף: שיעור המס הוא 18%, אך קיימים שיעורי מס נמוכים יותר במקרים מסוימים.
 • הטבות מס: במלטה קיימות הטבות מס שונות לסקטורים נבחרים.
 • אמנות מס: מלטה חתומה על כ 60 אמנות למניעת כפל מס.

שיעור מס החברות האפקטיבי

אמנם מס החברות הרשמי במלטה הוא 35%, אך מס החברות האפקטיבי הוא כ-5%. במלטה קיים מנגנון זיכוי (Imputation System), לפיו בעת חלוקת דיבידנד על-ידי החברה לבעלי מניותיה, יקבלו בעלי המניות זיכוי מלא או חלקי בגין המס ששולם על-ידי החברה. 

כדי ליהנות משיעור מס חברות אפקטיבי של 5%, יש צורך לחלק דיבידנד. ניתן לעשות זאת במספר דרכים, לדוגמא, באמצעות מבנה אחזקות שבו חברה ממקלט מס מחזיקה בחברה המלטזית. בשלב הראשון, מקימים חברה במקלט מס, לדוגמא, בבליז. בשלב השני, החברה תושבת בליז נרשמת כבעלת מניות יחידה בחברה המלטזית. נניח כעת כי לחברה המלטזית יש הכנסות של 1000 דולר. במקרה כזה היא תשלם לרשויות המס במלטה 350 דולר כמס חברות. בשלב הבא, החברה המלטזית מחלקת 650 דולר כדיבידנד לחברה בבליז. 

לאחר חלוקת הדיבידנד, החברה מבליז פונה לרשות המס במלטה לקבלת החזר מס בגובה 6/7 מתשלום מס החברות ששילמה החברה המלטזית. בדוגמא זאת מדובר בהחזר של 300 דולר. רשות המס במלטה מחזירה את הכסף בתוך כשלושה שבועות מיום הדרישה. 

היתרון של מבנה אחזקות שבו חברה ממקלט מס מחזיקה בחברה המלטזית, היא שהבעלים שביושר הנמצא בראש מבנה האחזקות, שומר על אנונימיות. 


אמנת המס עם מלטה

אמנה חדשה למניעת כפל מס בין ישראל למלטה נחתמה ביולי 2011. האמנה בין ישראל למלטה מבוססת בעיקרון על אמנת ה- OECD. בנוסף לאמנת המס החדשה, דיני המס במלטה מאפשרים תכנון מס בינלאומי מדהים לכל מי שמבצע השקעות באמצעות חברה מלטזית. ראו גם אמנת מס חדשה עם מלטה: תכנון מס עבור משקיעים מישראל.
 

תכנון מס

משקיעים מישראל יכולים לעשות שימוש בחברה תושבת מלטה לפעילות במדינות נוספות ובעיקר באירופה. לתכנון מס העושה שימוש בחברת אחזקות תושבת מלטה, יתרונות רבים, בין היתר:

 1. דין המס הפנימי במלטה בכלל, וביחס לחלוקת דיבידנדים, תשלום ריבית ותמלוגים.
 2. מס חברות אפקטיבי נמוך (5%). 
 3. משטר פטור ההשתתפות.
 4. מלטה הינה חברה באיחוד האירופי, וניתן לעשות שימוש בדירקטיבות השונות הקיימות באיחוד האירופי, לרבות דירקטיבה חברת אם-חברה בת.
 5. מלטה הקימה רשת אמנות מס נרחבת עם מדינות רבות, כמפורט לעיל.
 6. שימוש מושכל באמנת המס החדשה בין ישראל למלטה.


הגירה למלטה

מלטה יזמה בשנת 2011 תוכנית לעידוד הגירה של בעלי הון לשטחה. בהתאם לתוכנית זאת, אנשים ממדינות שונות בעולם יוכלו לזכות בתושבות מלטזית אם יעמדו בתנאים שונים. כעת, מלטה מתכננת להגמיש את התנאים מהתוכנית הקודמת.  בכדי ליהנות מההטבות בתוכנית, בעלי הון זרים צריכים לגור מעל 90 יום במלטה, ולרכוש מקרקעין בשווי של מעל 270,000 יורו (במקום 400,000 יורו כפי שהיה בשנת 2011). אפשרות נוספת היא לשכור מקרקעין בשווי של לפחות 9,600 יורו בחודש.  תושבים זרים בעלי הון פטורים ממס על הכנסותיהם שמחוץ למלטה, ומשלמים מס אחיד בשיעור של 15% על הכנסות שנמשכו למלטה. כמו כן, בהתאם לתוכנית קיים מיסוי מינימאלי של 15,000 יורו בשנה.  

ראו גם: שיקולי מס בהגירה למדינות מסוימות

 

להרחבה בנושא מקלטי מס, ראו: מקלטי מס - המדריך לתכנון מס. 

ראו גם: הקמת חברה במקלטי מס 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

 

טואול - בניית אתרים