רשות המסים נגד ההון השחור ותכנוני מס 

תכנון מס|חברות ארנק|חילופי מידע|ארצות הברית 

ד"ר אבי נוב, עו"ד

ספטמבר 2012 

תוכנית העבודה החדשה של רשות המסים מתמקדת במאבק בהון השחור ובתכנוני מס. כך עולה מראיון עם מנהל רשות המסים, מר דורון ארבלי, אשר פורסם בעיתון דה-מרקר. אלא, שיש בעייתיות רבה בחיבור שרשות המסים עושה בין הסוגיה של הון שחור לפרקטיקה של תכנון מס, המוגדר כשימוש באמצעים חוקיים להפחתת חבות המס. חשוב להבחין בין תכנון מס לעבירות מס. האבחנה היא בין הימנעות ממס לבין השתמטות ממס.

הוועדה למלחמה בתכנוני המס ובהון השחור

שר האוצר שטייניץ מינה את מנהל רשות המסים בפברואר 2012 לעמוד בראש הוועדה למלחמה בתכנוני המס ובהון השחור. וועדה זאת הוקמה בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג.

לטענת מנהל רשות המסים 80% מההון השחור נמצאים בתכנוני המס האגרסיביים, ואילו 20% הנותרים נמצאים בעסקים הקטנים - כמו מסעדות, אינסטלאטורים, מורים פרטיים ורופאים. אלא, שהמונח תכנוני מס אגרסיביים אינו מלמד דבר על חוקיות תכנון המס. רשות המסים מתקשה להגדיר מהו תכנון מס אגרסיבי. לכל היותר, קיימת רשימה של תכנוני מס החייבים בדיווח.

מנהל רשות המסים טועה בעניין זה. אין שום קשר בין המלחמה בארגוני הפשיעה, למאבק שמנהל רשות המסים הכריז נגד תכנוני המס. הראשון מוצדק, ואילו השני בעייתי מבחינות רבות. תכנון מס, הגם שמדובר בתכנון אגרסיבי, הוא חוקי.

ועדת חברות הארנק

ועדה נוספת שבראשה עומד מנהל רשות המסים היא ועדה שהקים שר האוצר, בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג, בעניין חברות ארנק - אותן חברות שלטענת רשות המסים מוקמים על ידי שכירים ועצמאים כדי לקבל את שכרם דרכן, כתשלום בגין שירותים שהחברות מעניקות, במקום לקבלו כמשכורת. לעניין זה, ראו: הקמת חברות על ידי שכירים, וגם: מושכים רווחים ללא מיסים - תכנוני מס. טענת רשות המסים היא כי מדובר בתכנון מס המאפשר לאותם יחידים לשלם פחות מסים, בייחוד דמי ביטוח לאומי ומס בריאות.

חילופי מידע בין ישראל לארצות הברית

רשות המסים מנהלת בימים אלה דיונים מתקדמים מול רשות המס של ארצות הברית שפנתה לבנקים בכל העולם, כולל בישראל, וביקשה מידע מלא על חשבונות בנק זרים שהם מנהלים עבור אזרחים אמריקאים.

להרחבה בעניין זה, ראו:

דיווח מבנקים בישראל לרשויות המס בארה"ב

חקיקת ה - Foreign Account Tax Compliance Act

בחינת יישום ה-FATCA בישראל

רשות המס בארצות הברית אינה אמורה לפעול ישירות מול הבנקים הישראליים, אלא מול רשות המסים הישראלית. בעניין זה, מתוכננים שינויים בחקיקה בישראל, במטרה להסדיר את העברת המידע. בתמורה למידע שהאמריקאים יקבלו מישראל, רשות המסים תקבל מהבנקים האמריקאיים מידע מלא על חשבונות הבנק בארה"ב של אזרחים ישראלים.

חילופי מידע עם מדינות אחרות

רשות המסים פועלת בנושא חילופי המידע בענייני מס גם מול מדינות נוספות, כמו מדינות האיחוד האירופי, וכן עם שווייץ, אוסטרליה וקנדה. לדברי מנהל רשות המסים, יש מדינות מהן התקבלו דיסקים הכוללים מידע מפורט על חשבונות בנק זרים של ישראליים. בכוונת רשות המסים לפעול נגד בעלי חשבונות הבנק בחו"ל אשר לא דיווחו על הכנסותיהם. אותם ישראלים חשופים להליך פלילי ארוך ומתיש לקנסות ולריביות.

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

טואול - בניית אתרים