מקלטי המס והלבנת הון

חשבון בנק|OECD|חקירות|הלבנת כספים

ד"ר אבי נוב, עו"ד
 
מדינות מערביות רבות נוקטות בשנים האחרונות במגוון צעדים תקיפים כנגד מקלטי מס. מדינות העולם מבקשות להצדיק את המתקפה שלהן על מקלטי המס בטענה כי מקלטי המס מסייעים, בין היתר, להעלמות מס והלבנת הון. אלא, שבחינה עובדתית, הלבנת הון מבוצעת בעיקר במדינות ה-OECD ופחות במקלטי המס. כך עולה מדו"חות של מחלקת המדינה האמריקאית, ה-CIA, וארגון ה-FATF (ארגון בינלאומי המרכז את המאבק העולמי בהלבנת הון).
 
ארגוני פשיעה אינם עושים כמעט שימוש במקלטי מס משני טעמים עיקריים: ראשית, מבחינה פרקטית, כבר בעת העברת הכספים למקלט מס מבוצעת עבירת הלבנת הון אשר חושפת את המעביר לתפיסה וענישה. שנית, מדובר בהעברות כספים רבות העשויות לעורר חשד (צריך להעביר את הכסף מחשבון בנק אחד במדינה מסויימת לחשבון בנק במקלט מס ואז העברה נוספת במידה ועושים שימוש בכסף).
 
חשוב גם לזכור כי ההצלחה של הרשויות בעולם במאבק שלהן בהלבנת הון שואפת לאפס. כך לדוגמא, משרד האוצר האמריקאי מדווח כי 99.9% מהלבנות הכספים מבוצעות בהצלחה. גם האנגלים מדווחים כי 99% מהלבנות הכספים לא נתפסות כלל.
 
הרשויות למאבק בהלבנת הון, בדרך כלל, גורמות ליותר נזק מתועלת. כך לדוגמא, הרשות לאיסור הלבנת הון בישראל העבירה בטעות מידע בטחוני ועסקי אודותבכירים וחברות אשר השתתפו במכרז על הפרטת בז"ן לשירות המודיעין הרוסי במקום לשב"כ. המידע אשר הועבר הוגדר ע"י רשות החברות הממשלתיות כמידע סודי ורגיש והכיל, בין היתר, מידע עסקי אודות פעילותם של חברת "גלנקור", קבוצת אלדר בבעלות ליאוניד נבזלין, ולדימיר דובוב ומיכאל ברודנו, וכן קבוצת PCH אשר כוללתאת חברת מודגל, בעלת השליטה במפעלים פטרוכימיים, בבעלות אנשי העסקים דיוויד פדרמן ויעקב גוטנשטיין.
 
עו"ד יהודה שפר, ראש הרשות להלבנת הון במשרד המשפטים, לשעבר, הודה בעבר כי הרשות לאיסור הלבנת הון אינה יוזמת יותר מאשר עשרות בודדות של חקירות בשנה. חקירות אלה, בדרך כלל, לא מתקדמות לשום מקום. כך לדוגמא, איש העסקים ארקדי גאידמק אשר נחשד בקשר להלבנת כספים בהיקף של 50 מיליון דולר בסניף בנק הפועלים ברחוב הירקון בתל אביב. אלא, שבמסגרת הסדר טיעון, הורשע גאידמק בשורה של עבירות קלות, ונגזר עליו קנס של כ-3 מיליון שקל.
 
להרחבה בנושא זה, ראו: מדריך לעבירות מס והלבנת הון 

ניתן לקבוע פגישה עם עורך דין מיסים בהתראה קצרה 

אין לראות באמור לעיל כתחליף לחוות דעת משפטית ו/או לייעוץ משפטי 

נכתב על ידי ד"ר אבי נוב, עו"ד

2all - בניית אתרי אינטרנט